AİLE AĞACI VE PSİKODRAMA. 

AİLE AĞACI VE PSİKODRAMA

Üst kuşaklardan gelen her şey alt kuşaklara artarak geçer
Bir bakıma düşündüğümüzden daha az özgürüz
Tekrarları anlayarak onlara son verebilir, özgürlüğümüzü tekrar kazanabiliriz. 
Sonunda, “kendi hayatımızı” yaşayabiliriz.

Çalışma Düzeni:

Oturumlar hafta içi bir gün 2 saat olarak düzenlenir.

Toplam 6 oturum

Lider: Ayça Atasoy Uzm.Psk. Dan. / Psikodramatist

- Aile Ağacı nedir?
Aile ağacı kişinin ailesini, kendisinden önceki ve sonraki kuşakları, belirli semboller kullanarak ve önemli hayat olaylarını belirterek çizdiği bir tekniktir.
Aile ağacı çizilirken soy adlar, verilen adlar, ölümler, doğum/ölüm yerleri ve tarihleri, göçler, savaşlar, intiharlar, kürtajlar, düşükler, tekrarlayan hastalıklar, yıldönümleri, ayrılıklar, aldatmalar, aile içi borçlar, kazalar, yıldönümleri, sırlar gibi önemli hayat olayları hakkında konuşulur ve bu olayların bugünümüzü nasıl etkilediği araştırılır. 
Bireyin aile ağacından elde edilen bilgilerle, problemli ilişkilere, tekrarlayan olaylara, travmalara, hastalıklara vb. müdahale edilebilir ve böylece bunların kuşaktan kuşağa etkileri ve tekrarları engellenebilir. Nesiller boyunca tekrarlanıp duran sorunlu döngüler kırılabilir.

Aile ağacı grup çalışması ile ilgili bazı bilgiler;
İlk oturumda herkesin aile ağacı, öğretilecek semboller yardımı ile çizilir. Bunun için aileniz ve sizden önceki kuşaklar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Sahip olduğunuz bilgiler başlamak için her zaman yeterlidir.
Çalışmaya gelirken aklınızda aileniz ile ilgili bir soru, tekrarlayan bir olay, kazalar, hastalıklar vb. olabileceği gibi, aileniz ile ilgili detaylı bir çalışma yapmak isteyerek de gelebilirsiniz.

- Grup çalışmasını nasıl yapıyoruz?
Grup çalışması bir grup terapisi yöntemi olan Psikodrama kullanılarak yapılır. Psikodrama yöntemi tekrarlanan ve bugünümüzün kalitesini bozan nedenlerle yüz yüze gelmeyi ve çözümlemeyi hedeflemektedir. Psikodrama, insanın üç temel özelliği olan Eylem, Yaratıcılık ve Spontanlık ile çalışır. Sözel terapilerden farklı olarak Psikodrama eyleme dayandığı için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Kişinin yaşamındaki olaylar, anılar psikodrama sahnesinde psikodramatik teknikler kullanılarak yeniden canlandırılır.

Aile ağacı tekniği kullanılarak belirlenen tekrarlayan kalıplar, psikodramatik teknikler ile açığa çıkarılır. Bireyin, hayatındaki önemli olaylar, duygular, kişiler ile rol değiştirmesi, kendi hayat sahnesine dışarıdan bakması ve bunları değiştirebilmesi sağlanır. Katarsis yolu ile özgürleştirilmesi beden-duygu-akıl seviyelerinde gerçekleştirilir.
Aile ağacından elde edilen bilgiler psikodrama tekniği kullanılarak derinleştirilir. Psikodrama yapmak için herhangi bir beceri ya da teknik bilmek gerekmez.
Bu çalışmaya katılmak için sadece orada olmanız yeterlidir.

Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen arayınız.

 

Yorum Yapın