Öfke Yönetimi Grup Çalışması. 

Öfke Yönetimi Grup Çalışması

Öfke de tıpkı diğer duygular gibi ifade edilmesi gereken bir duygudur. Öfkelendiğimizde bu duyguyu, sevindiğimizde güldüğümüz; üzüldüğümüzde ağladığımız kadar rahat bir şekilde ifade edemeyiz. Öfke göstermenin toplumda diğer duyguların ifadesi kadar onaylanmaması, bizi öfkemizi göstermeme ve içimize atma sonucuna götürür. Peki, ifade edilemeyen öfkeye ne olur? Birkaç kez yutkunursak, derin nefes alıp ona kadar sayarsak geçer mi? Geçmez. İfade edilemeyen öfke çoğunlukla bedenimizde bir yere gider yapışır. Zaman içinde sinsi bir şekilde bir veya birçok organı tutabilir, hasta edebilir. Bir süre sonra nereden çıktığını bilmediğimiz bedensel yakınmalar ya da daha büyük hastalıklar yaşamaya başlarız. Kimi zaman da, neye öfkelendiğimizi bizim gibi karşımızdakinin de unuttuğu; herhangi bir zamanda, olmadık bir sebepten bağıran çağıran, şiddete başvuran bir kişi oluruz. Bu içimize attığımız öfkenin bir yerden patlamasıdır.

Öfkeyi uygun bir şekilde ifade etmek öğrenilebilecek bir beceridir. Bu hem kendi ruhsal ve bedensel sağlığımız için hem de insanlarla kurduğumuz ilişkiler (sevgililik, evlilik, iş ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri vb.) için gereklidir. Öfke yönetilebilindiğinde artık bizi kontrol eden, hasta eden, hayatımızı zorlaştıran bir duygu olmaktan çıkar.

Bu grup çalışması ile;
• Var olduğundan habersiz olduğunuz öfkelerinizi keşfedebilir,
• Var olduğunu bildiğiniz ama ifade edemediğiniz öfkelerinizi uygun şekilde ifade etmeyi öğrenebilir,
• Tutulan öfkenin yıpratıcı ve yorucu etkilerinden kurtulabilir,
• Daha dinamik, enerjik, kolay akan ve spontan bir hayat yaşamaya başlayabilirsiniz.

- Grup çalışmasını nasıl yapıyoruz?
Grup çalışması bir grup terapisi yöntemi olan Psikodrama kullanılarak yapılır. Psikodrama yöntemi tekrarlanan ve bugünümüzün kalitesini bozan nedenlerle yüz yüze gelmeyi ve çözümlemeyi hedeflemektedir. Psikodrama, insanın üç temel özelliği olan Eylem, Yaratıcılık ve Spontanlık ile çalışır. Sözel terapilerden farklı olarak Psikodrama eyleme dayandığı için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Kişinin yaşamındaki olaylar, anılar psikodrama sahnesinde psikodramatik teknikler kullanılarak yeniden canlandırılır.

Bireyin, hayatındaki önemli olaylar, duygular, kişiler ile rol değiştirmesi, kendi hayat sahnesine dışarıdan bakması ve bunları değiştirebilmesi sağlanır. Katarsis yolu ile özgürleştirilmesi beden-duygu-akıl seviyelerinde gerçekleştirilir.


Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen arayınız
ADA Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık
Uzunçayır sok. Aykaç apt. 24/2 Acıbadem
0216 450 01 73
www.adaegitim.net

Yorum Yapın